Застосування заходів впливу у зв’язку з порушенням законодавства про працю, оскарження припису або вимоги
Управління соціального захисту населення Вознесенської міської ради повідомляє, що у місті здійснюються заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю у формі інспекційних відвідувань, невиїзних інспектувань.
Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня № 295, встановлено застосування заходів впливу у зв’язку з порушенням законодавства про працю:
У разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об’єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів у притягненні винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності.
У разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб не вживаються.
Про стан виконання розпорядчого документа (наприклад, припису) підприємство письмово у встановлені строки повідомляє інспектору праці, який видав припис. Для цього надсилають офіційного листа за формою, встановленою системою організаційно-розпорядчої документації. У листі обов’язково вказують номер і дату припису, номери порушень та відображають факт їх усунення.
Після надходження інформації від підприємства про виконання припису інспектор праці, який видав припис, перевіряє його виконання. Робить він це протягом не пізніше трьох діб після отримання повідомлення про усунення порушень. Якщо підприємство у встановлені приписом строки не повідомило про усунення порушень, це буде підставою для його позапланової перевірки. У разі неможливості повністю усунути порушення у встановлений строк суб’єкт господарювання має повідомити про це інспектора праці, який видав припис, та звернутися з клопотанням до територіального органу Держпраці про продовження строку для усунення виявлених порушень. У такому разі Держпраці може провести (за потреби) експертизу запланованих суб’єктом господарювання заходів (із усунення порушень).
За результатами перевірки підприємства йому або ж вищій організації (центральному органу виконавчої влади), до сфери управління якої воно належить, можуть надіслати подання щодо невідповідності посадових осіб займаній посаді. Про це суб’єкт господарювання або вища організація (центральний орган виконавчої влади), до сфери управління якої належить суб’єкт господарювання, у місячний строк письмово інформує посадову особою, яка видала подання.
Заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.
Припис або вимога інспектора можуть бути оскаржені у 10-денний строк з дати їх отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці.
У разі незгоди з рішенням керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці таке рішення може бути оскаржене до керівника або заступника керівника Держпраці.
Подання в установлений строк скарги тимчасово припиняє виконання припису або вимоги.
Скарга розглядається у 30-денний строк з дати її надходження, якщо інше не встановлено законом.
За результатами розгляду скарг вимоги, приписи можуть бути скасовані повністю або в окремій частині.
Управління соціального захисту населення Вознесенської міської ради