ТОП-5 питань про субсидії "живими" грошима: Кабмін дав відповіді
Кабінет міністрів офіційно затвердив монетизацію субсидій в Україні. У 2019 допомога по оплаті житлово-комунальних послуг будуть здійснювати в грошовій формі.
З 1 січня ті, хто звертається за субсидією вперше, будуть отримувати субсидію від держави на персональний рахунок в Ощадбанку. З 1 травня монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію вже багато років, а з 1 жовтня запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен субсідіант буде отримувати за результатами опалювального сезону готівкою все, що було зекономлено.
У зв'язку з введенням нового порядку виплат Кабмін відповів на найчастіші запитання українців про монетизацію субсидій.
Чи потрібно повторно подавати документи на субсидії?
"Так, всім одержувачам пільг і субсидій обов'язково потрібно в травні подати заяву на монетизацію і декларацію про доходи в управління соціального захисту населення, а також надати дозвіл на обробку персональних даних", - відзначають в Кабміні.
В Ощадбанк при цьому йти не потрібно.
Не доведеться оновлювати документ тим, хто звернеться за допомогою вперше в 2019 році.
Чи потрібно самостійно відкривати рахунок в Ощадбанку?
"На кожного одержувача субсидій, після обробки заяви на монетизацію, буде автоматично відкритий персональний аккаунт в банку, в якому будуть відображатися житлові субсидії в грошовій формі", - пояснюють в уряді.
При цьому аккаунт матиме спеціальний режим використання. Кошти з рахунку, в першу чергу, будуть направлятися на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію і воду. Ощадбанк буде щомісяця інформувати субсидіантів і пільговиків SMS-повідомленням про надходження коштів від держави, їх використання, залишок.
Уже після закінчення опалювального сезону - в червні - суми невикористаних коштів перераховуватиметься на поточні рахунки субсидіантів.
Як буде проходити оплата комуналки?
"Все буде відбуватися автоматично. Щомісяця постачальники комунальних послуг будуть формувати онлайн-платіжку субсидіанта для Ощадбанку. Банк, згідно з наданою інформацією, буде перераховувати субсидію. Про це і про те, скільки залишається заплатити за комуналку, Ощадбанк буде відразу інформувати субсидіанта SMS-повідомленням", - розповідають в уряді.
Для субсидіантів будуть створені особисті кабінети, в яких можна відстежити інформацію про розмір допомоги та залишок коштів, а також ознайомитися з переліком комунальних послуг, які оплачені за рахунок субсидії.
Чому Ощадбанк?
"Ощадбанк є державним уповноваженим банком по десятку урядових програм і має більше 15 років досвіду співпраці з підприємствами паливно-енергетичного комплексу. Банк має найбільшу мережу відділень – понад 3200, які присутні в тому числі в сільській місцевості, де найбільша кількість субсидіантів, і має великий досвід по виплат соціальної допомоги та пенсій великій кількості клієнтів одночасно. Тому і визначено проводити монетизацію пільг і субсидій саме через цей державний банк", - поясняют в Кабміні.
При цьому ніяких комісій за обслуговування персональних рахунків з субсидіантів і пільговиків Ощадбанк стягувати не буде.
Чому гроші не роздадуть відразу на руки?
Субсидію отримує майже половина українських сімей. Якщо відразу роздати такій кількості людей гроші на руки, є ризик гіперінфляції і кризи комунальних неплатежів, впевнені в Кабміні.
"Уявімо ситуацію, що 8 млрд грн щомісяця замість оплати комуналки потраплятимуть на споживчий ринок. Уже через два місяці житлово-комунальне господарство України спіткає колапс, адже постачальники послуг не зможуть розрахуватися з тим же "Нафтогазом" за куплений газ. Тому допомога надходитиме на персональний аккаунт субсидіанта і пільговика в Ощадбанку, а все, що залишиться після оплати комунальних послуг протягом року, за результатами опалювального сезону енергозберігаючі українці зможуть забрати з банку готівкою", – відповідають в Кабміні.