Легальна зарплата – впевненість у майбутньому
Виплата заробітної плати в "конвертах" – одна з найболючіших проблем суспільства, яка має ряд негативних наслідків. Це і недоотримані кошти бюджетів, соціальних фондів, а головне - відсутність страхового стажу неофіційно працевлаштованих громадян, їх соціальної захищеності, що позбавляє права на отримання пенсії.
Страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і за який сплачено страхові внески. Тобто, якщо працівнику нараховується заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено єдиний соціальний внесок, то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.
В умовах дефіциту робочих місць більшість працівників свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну ( в основному мінімальну по грошовій відомості ) та неофіційну ( значно вищу в "конвертах") зарплатню. Отримуючи неофіційну зарплату, працівник повністю беззахисний перед законом про працю. Кожна людина повинна бути сама зацікавлена у власному матеріальному забезпеченні, особливо в майбутньому. Роботодавці, піклуючись про власний прибуток, не повинні забувати про своїх працівників, прикриваючись складним фінансовим становищем і таким чином позбавляти їх повного страхового стажу. Від величини офіційних зарплат, від того, наскільки роботодавці "тінізують" оплату праці своїх працівників, прямо залежать як надходження до Пенсійного фонду, так і страховий стаж та майбутня пенсія. Працівник не має жодних доказів на підтвердження розміру своєї заробітної плати та стажу. Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати заробітну плату в "конвертах" позбавляє їх соціального захисту, адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої зарплати. Неоформлений офіційно працівник ризикує залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійснені перерахунків пенсії в подальшому.
Окремо необхідно виділити роботодавців, які мають борги перед бюджетом зі сплати єдиного соціального внеску. Керівники таких підприємств та фізичні особи – підприємці позбавляють своїх працівників заробленого страхового стажу через несплату внесків. Адже період, за який не погашено борг, тобто не сплачено внески, не буде зараховуватись людині до страхового стажу, а відповідно вплине на розмір пенсії. Тому необхідно використати всі можливості для погашення заборгованості.
Через виплату заробітної плати в "конвертах" пенсійна система недоотримує кошти, які можна було б спрямувати на підвищення пенсій. Якщо громадяни погоджуються отримувати зарплатню в "конвертах", то вони не лише сприяють розвитку тіньових схем ухилення від сплати податків та зборів, але й позбавляють себе соціальної захищеності.
Підсумовуючи, звертаємось до роботодавців, які надають перевагу виплаті зарплати в так званих "конвертах", із закликом легалізувати реальну зарплатню своїм працівникам, не позбавляти їх соціальних гарантій та гідного пенсійного забезпечення.