14 червня - Всесвітній день донора крові
14 червня, відзначається Всесвітній день донора крові. Цей міжнародний день започаткували ще у травні 2005 року. Крім того, цього дня народився видатний імунолог, лікар, лауреат Нобелівської премії Карл Ландштейнер. Саме він відкрив існування різних груп крові.
Вперше переливання крові відбулося ще 1795 року, а 1818 року було винайдено спеціалізоване обладнання для цієї процедури. Відомо, що перше успішне переливання крові було проведено у 1881 році англійським акушером-гінекологом Джеймсом Бланделлом. Це врятувало життя жінки, у якої виникла післяпологова кровотеча. А в 1907 році переливання крові вперше провели з урахуванням сумісності груп.
Сьогодні в світі завдяки донорам щорічно збирається понад 112 мільйонів одиниць крові. Зазначимо, що одиниця крові – це 450-500 мл. Поки світова наука ще не навчилася штучно синтезувати кров та її компоненти, саме донори є практично єдиною надією хворих і травмованих людей, терміново які потребують переливання крові. Адже ніхто з нас, на жаль, не застрахований від серйозної хвороби або нещасного випадку, не слід забувати про це. Процедура переливання крові необхідна після серйозних травм і опіків, при проведенні складних операцій, при важких пологах. Донорська кров допомагає підтримувати життя хворим на гемофілію або анемією, а також необхідна онкологічним хворим.
Кожна людина, яка може стати донором, повинна розуміти, на скільки це важливо та потрібно. Адже 450 мл крові може врятувати життя трьох людей.
5 міфів про донорство
1. Поширена група крові не потребує здачі.
Насправді донорська кров потрібна завжди. Фахівці зазначають, що динаміка здачі крові донорами залежить від багатьох факторів. Це, насамперед, від погоди, від святкових днів, а також від пори року.
Крім того, донорська кров має певні терміни зберігання.
Донором може стати громадянин України, який досягнув 18- річного віку. Лікар огляне кандидата, призначить аналізи та вирішить, чи можна йому ставати донором крові.
2. Під час здачі крові можна заразитися інфекційними хворобами.
Досить поширена думка серед громадян. Однак насправді в закладах служби крові є необхідне одноразове стерильне обладнання та індивідуальні системи. Шприци та голки одноразового використання відкривають лише в присутності донора, а потім їх знищують. Крім того кожен, хто хоче стати донором, може здати кров та перевірити стан свого здоров'я.
3. Донорство - це довга, складна та болісна процедура.
Насправді донорство є простою процедурою. Тисячі людей здають кров понад 40 разів. Крім того, це не дуже тривала процедура. Донор повинен заповнити анкету, здати лабораторні тести та пройти огляд в лікаря.
4. Донорство шкодить здоров'ю.
Завдяки цій процедурі покращується кровообіг, відбувається профілактика серцево-судинних захворювань, покращується робота імунної системи та відбувається загальне омолодження організму.
5. Донорство не потрібне.
Багато людей помилково вважає, що їх це не стосується і донорська крові їм ніколи не знадобиться. Внаслідок неосвіченості громадян з цього питання спостерігається недостатня кількість донорів у закладах служби крові. Відповідно до статистичних даних, кожна третя людина протягом свого життя потребує переливання крові.
Таким чином, кожен повинен зрозуміти, чому донорство дуже важливе та відповідально ставитися до цього питання.
БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!
Сектор з питань ОЗ УСЗН ВМР