Що бажано знати кожному про катаракту
Що таке катаракта? Наше око схоже на фотоапарат. В фотоапараті світло проходить через об’єктив і фокусується на фотоплівці. В наших очах роль об’єктива виконує кришталик. Він представляє собою безбарвну прозору лінзу діаметром менше 1 см. Коли кришталик працює нормально, ми чітко бачимо оточуючі предмети. Через різні причини кришталик може частково або повністю помутніти. Це захворювання називається катарактою.
Чому виникає катаракта? В теперішній час катаракта являється головною причиною втрати зору. В нашій країні більше половини людей старше 60 років мають ті чи інші прояви катаракти. Найбільш часто катаракта виникає внаслідок вікових змін в кришталику ока. Крім того, катаракта може бути вторинною, тобто викликаною якимись іншими захворюваннями, наприклад, цукровим діабетом, травмою ока, радіацією тощо.
Як змінюється зір при катаракті? При катаракті лише частина світлових променів потрапляє всередину ока, тому хворий на катаракту відмічає погіршення зору, предмети сприймаються нечітко та розмито, окуляри та контактні лінзи не дають бажаного результату.
Як проводиться діагностика катаракти? Катаракта виявляється при звичайному офтальмологічному обстеженні. Регулярне обстеження у офтальмолога – це все, що необхідно для виявлення катаракти.
Чи потрібно лікувати катаракту? Так, потрібно. Катаракта являється хронічним прогресуючим захворюванням. Зір може погіршуватися з різною швидкістю, але в більшості випадків, без лікування хвороба приводить до повного помутніння кришталика і втрати зору.
Як лікують катаракту? Існує два методи лікування катаракти: застосування медикаментозних засобів і хірургічна операція. Кожен із цих методів має свої переваги та обмеження. Рішення про вибір методу приймається лікарем у кожного пацієнта індивідуально.
В чому полягає хірургічне лікування катаракти? Існує багато різновидів хірургічних операцій, але суть їх всіх зводиться до видалення помутнілого кришталика. Помутнілий кришталик замінюється штучним кришталиком. Якщо операція проводиться за сучасною технологією, з використанням якісного обладнання і матеріалів, то її ефективність дуже висока: можливо повне відновлення зору.
Чи небезпечна хірургічна операція? Операція по видаленню катаракти являється мікрохірургічною маніпуляцією. Вона виконується під мікроскопом, з використанням самих тоненьких інструментів та матеріалів. Тому така операція має мінімальну дію на організм. Її ніяк не можна порівнювати з хірургічними операціями на інших органах – серці, черевній порожнині. Але, виникнення ускладнень повністю виключити в усіх випадках, нажаль, неможливо.
Чи допомагають при катаракті очні краплі? Очні краплі можуть лише призупинити розвиток захворювання, але не вилікувати його. Однак, в багатьох випадках хірургічну операцію виконати неможливо. В таких ситуаціях очні краплі стають основним методом лікування. Важливо відмітити, що чим раніше починається лікування медикаментозними препаратами, тим кращий результат.
Як довго потрібно закапувати краплі при катаракті? Оскільки катаракта являється хронічним захворюванням, лікування очними краплями слід проводити довго, а краще постійно. Перерви в лікуванні в подальшому призводять до прогресування захворювання.
Чи безпечні очні краплі для лікування катаракти? Очні краплі для лікування катаракти не мають побічної дії і практично безпечні.
Чи всім пацієнтам з катарактою можна застосовувати очні краплі? Очні краплі для лікування катаракти можна застосовувати всім хворим, навіть якщо планується хірургічна операція. Єдиним протипоказанням (коли не можна застосовувати) для очних крапель являється індивідуальна непереносимість препарату у даного хворого.
Чи можливо медикаментозно (краплями) вилікувати катаракту? Неможливо, так як помутніння кришталика необоротне і виникає в результаті зміни структури тканин кришталика.
Коли потрібно оперувати катаракту? Як тільки Ви помітили, що зниження зору викликає дискомфорт і загрожує повноцінному життю.
Пам’ятайте! Своєчасне звернення до лікаря дозволить зберегти безцінний подарунок природи – гарний зір впродовж цілого життя. Здоровий зір залежить саме від вашого піклування про нього.
БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!
Сектор з питань ОЗ УСЗН ВМР