Нова професійна послуга - патронат над дитиною
На виконання статей 252, 253 та 256 Сімейного кодексу України Урядом затверджено Порядок створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя; Порядок оплати послуг патронатного вихователя та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя та Типовий договір про патронат над дитиною (постанова Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 року № 148).
Патронатом над дитиною у сімейному праві називається тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім'ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Патронатним вихователем може стати громадянин України, який:
- має позитивний досвід виховання дітей;
- має відповідні житлові умови для надання послуг догляду, виховання та реабілітації дитини у своєму помешканні;
- не має судимості;
- стан здоров'я якого дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей;
- зібрав та надав відповідний пакет документів;
- пройшов навчання та отримав довідку та рекомендацію за результатами навчання.
Обов'язковою є письмова згода всіх членів сім'ї кандидата у патронатні вихователі. У сім'ю патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які є рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім'ї.
Основними завданнями патронатних вихователів є :
- забезпечення догляду, виховання, збереження життя та здоров'я дитини в період її перебування в патронатній сім'ї;
- соціально-педагогічна підтримка та сприяння медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини;
- створення умов для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, окрім випадків, коли це може завдати шкоди життю і здоров'ю дитини;
- підготовка дитини до повернення в біологічну сім'ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.
Фінансування послуг патронату складається з оплати послуги (праці патронатного вихователя), а також соціальних виплат на дітей, влаштованих під патронат. Соціальні виплати становлять 2 прожиткових мінімуми на кожну дитину відповідного віку. Розмір оплати за послугу патронату над дітьми прирівняний до 5 прожиткових мінімумів для працездатної особи. Сьогодні ця сума разом із податками складає більше 8,5 тисяч гривень. Також установлена система надбавок у розмірі 10 відсотків за кожну наступну дитину, а також за складність у разі влаштування до сім’ї патронатного вихователя новонародженої дитини, дитини з ВІЛ-інфекцією, дитини з вадами розвитку чи інвалідністю, неповнолітньої вагітної тощо.
Оптимальний термін перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин, їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати три місяці. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування може бути подовжений, але не повинен бути більший за шість місяців.
З питань оформлення патронату над дитиною, Ви можете звернутися до Вознесенського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, за адресою:
м. Вознесенськ, вул. Центральна, 22. Т – (05134) 3-21-07
ВМЦ СССДМ Вознесенської міської ради