На ПАЕС відбулась чергова ротація експертів МАГАТЕ
На Південноукраїнській АЕС відбулась чергова ротація експертів МАГАТЕ. 14 жовтня роботу розпочала 31-а команда, яка працює в рамках постійної моніторингової місії міжнародної агенції на ПАЕС.
Таку форму роботи МАГАТЕ запровадило з січня 2023 року на офіційний запит України. Мета місії – спостерігати за безпековою ситуацією на ядерних об’єктах.
«Ми відкрити й налаштовані на плідну співпрацю, - зазначив у вітальному слові генеральний директор філії «ВП ПАЕС» Вячеслав Стоянов. – Сподіваємось, присутність міжнародних експертів, які слідкують за дотриманням міжнародних норм безпеки буде застерігати ворога від вчинення актів ядерного тероризму». Він також подякував представникам попередньої ротаційної команди за вірність принципам світової ядерної спільноти й плідну співпрацю.
«Ми переконалися, що на ПАЕС безпека на достатньому рівні, а персонал має високу кваліфікацію», - підкреслив керівник попередньої ротаційної команди МАГАТЕ. Він також висловив вдячність за надану можливість відвідати не лише АЕС, а й інші об’єкти енергокомплексу.
Програма кожної ротаційної групи передбачає обходи та огляд обладнання, інтерв’ю з персоналом, фіксацію подій, які можуть вплинути на безпеку ядерного об’єкта. Зокрема - проліт безпілотних літальних апаратів ворога поблизу атомних енергоблоків. Завдяки звітам міжнародних експертів світ отримує правдиву інформацію про безпекову ситуацію на українських АЕС.
«Майданчики атомних станцій мають бути поза межами збройних конфліктів, а світова громадськість повинна отримувати об’єктивну інформацію щодо того, наскільки безпечно експлуатуються атомні енергоблоки, - наголосив заступник генерального директора філії «ВП ПАЕС» з якості та управління Віктор Саворона. – Тож одне з основних завдань цієї місії МАГАТЕ в Україні – постійний моніторинг стану безпеки на майданчиках АЕС й донесення до керівництва Міжнародної агенції об’єктивної інформації, зокрема, й щодо військових загроз з боку країни-терориста».
Досі у світі не було такого досвіду, коли атомні електростанції працюють на території країни, де триває війна. Під час моніторингових місій міжнародні експерти також акумулюють інформацію, необхідну для розробки нормативних документів, які б регламентували дії персоналу в умовах загроз воєнного характеру. Досвід, отриманий Україною у цій війні, може стати основою для розробки МАГАТЕ норм щодо заходів безпеки, які необхідно застосовувати в умовах воєнного стану.