Самовільне зайняття земельних ділянок. Що робити?
Останнім часом одним з найпоширеніших порушень земельного законодавства є самовільне захоплення земельної ділянки, особливо в Миколаївській області. Яке має значення вислів «Самовільне зайняття земельних ділянок» та яка послідовність дій при виявленні цього правопорушення обґрунтовують спеціалісти Вознесенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Визначення поняття «Самовільне зайняття земельних ділянок» міститься в Законі України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» де зазначено, що самовільне зайняття земельних ділянок – це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Таким чином, будь-яке використання земельної ділянки без належно оформлених документів можна розцінювати як самовільне зайняття.
Порядок належного оформлення передбачається Земельним кодексом України, де зазначено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою (державного акта), та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Також ЗК України передбачено пряму заборону щодо використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації.
Нагляд за дотриманням земельного законодавства здійснюють державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, функції яких виконує Держгеокадастр.
Серед іншого, держінспектори мають право:
– безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
– давати обов’язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов’язання приведення ділянки в попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
– складати акти перевірок чи протоколи про адмінправопорушення;
– викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень із питань, пов’язаних із порушенням земельного законодавства України;
– передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, у яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення.
– та інші повноваження відповідно до закону.
Отже, якщо Вашу земельну ділянку самовільно захопили, необхідно звернутись до Держгеокадастру. Держінспектор, в свою чергу, має провести обстеження земельної ділянки, скласти акт обстеження земельної ділянки, визначити розмір шкоди, завданої її самовільним зайняттям та здійснити заходи із притягнення порушника до адміністративної відповідальності. Якщо завдана шкода перевищує поріг 100 неоподатковуваних мінімуми для кримінальних злочинів, тоді варто звертатись до поліції.
Крім того, Ви вправі звернутись до суду із позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та відшкодування шкоди, завданої такими діями.
Також на Миколаївщині з метою захисту наділів та збіжжя аграріїв від незаконних захоплень та з метою оперативного реагування на спроби самовільних захоплень землі чи зібраного урожаю, створено антирейдерський штаб. До складу штабу увійшли керівники облдержадміністрації, обласної ради, ГТУЮ у Миколаївській області, прокуратури області, Національної поліції та інші представники. Головним завданням штабу передусім є реагування на будь-які незаконні спроби захоплення землі у фермерів чи орендарі
Крім того, створено мобільні групи допомоги населенню, до складу яких входять представники місцевих центрів з надання БВПД, представники ДВС та нотаріату. Мобільні групи консультують селян з юридичних та проблемних питань на базі сільських рад області.