Всесвітній день боротьби з раком
4 лютого 2019 року відмічається Всесвітній день боротьби з онкологічними захворюваннями. Це щорічний захід, що організовується Міжнародним протираковим союзом.
Мета цього Дня – привернути увагу громадськості до цієї глобальної проблеми, нагадати наскільки небезпечні та поширені онкологічні захворювання, які викликають мільйони смертей щорічно. З 2016 року Міжнародним союзом проти раку оголошено трирічну кампанію «Ми можемо. Я можу.»
«Ми можемо»: спонукати дії, щоб зменшити смертність від раку, забезпечити профілактику раку, готувати кваліфікованих фахівців у галузі онкології, покращувати доступ до лікування, формувати державну політику щодо раку, довести економічну доцільність боротьби проти раку.
«Я можу»: вести здоровий спосіб життя, рання діагностика раку рятує життя,управляти процесом власного лікування, повернутися на роботу після лікування, підтримати оточуючих, які захворіли на рак,відкрито говорити про проблему раку.
Онкологічне захворювання – це завжди трагедія, але при виявленні пухлини на ранніх стадіях можливе успішне лікування більшості хворих на злоякісні новоутворення. Рак – це хвороба, яка стосується кожного.
Факти про рак:
- Рак легенів - найпоширеніший вид раку в усьому світі і є найбільш поширена форма раку у чоловіків. В м. Вознесенську рак легенів третій рік поспіль займає перше місце середь всіх форм раку в структурі захворюваності – 57,5 на 100 тис. населення, більше обласного показника на 33.9% (обл.. показник 38,0).
- Рак молочної залози є найбільш поширеною формою раку в усьому світі у жінок. По м. Вознесенську за 2018 р. новоутворення молочної залози складає 80,4 на 100 тис. населення в структурі захворюванности та займає третє місце.
(обл. показник 82,2 на 100 тис. нас.)
- Злоякісні новоутворення вражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку.
- Онкологічна захворюваність стабільно зростає на 2-3% на рік.
- Вже відомо, що 40-50% онкологічних захворювань можна було б запобігти, дотримуючись норм здорового життя.
Захворюваність на злоякісні новоутворення в Миколаївський області значно перевищує показники в інших регіонах країни, але має тенденцію до зменшення. Так за підсумками 2018 року захворюваність населення на онкологічні захворювання становила ( в розрахунку на 100 тис. населення): в Миколаївський області 392,5,
в м. Вознесенську захворюваність з кожним роком зростає та становить 471,8, що на 16,8% віще обласного показника (В минулому році показник захворюванності на 100 тис. нас. по місту складав – 460,7). При цьому смертність громадян з причини онкологічних захворювань (в розрахунку на 100 тисяч населення) в м. Вознесенську в 2018 році становила 143,8, що вище обласного показника на 7,8%(132,6).
В останні роки захворюваність на онкологію та смертність громадян з причини злоякісних новоутворень в світі, в Україні та в м. Вознесенську поступово зростає.
Рішенням Вознесенської міської ради від 23 червня 2017 року № 13 прийнято рішення «Про затвердження Програми боротьби з онкологічними захворюваннями
у м. Вознесенську на 2017-2019 роки», в якій затверджено фінансування завдань та заходів щодо покращення якості надання медичної допомоги онкологічним хворим.
В результаті виконання цієї Програми за 2018 рік:
- відсоток жінок, у яких виявлено новоутворення молочної залози І –ІІ стадії збільшився на 6,1% з 85,7% в 2016 році до 91,3% в 2018 році.
- відсоток хворих, що не прожили одного року з дня встановлення діагнозу рак поступово знижається декілька років поспіль з 21,5% в 2016 році до 17,8% в 2018 році, тобто на 17,2%.
В рамках проведення в Україні, у тому числі в КП «КНП Вознесенської багатопрофільної лікарні» ВМР 4 лютого 2019 року буде організовано та проведено День відкритих дверей, присвячений «Всесвітньому дню боротьби проти раку».
Саме тому, Всесвітній день боротьби з раком покликаний нагадати про те, що не менше ніж 45% ракових захворювань можна було б уникнути, якби кожен з нас дотримувався елементарних правил здорового способу життя.
До них належать: своєчасний похід до лікаря, відмова від паління, дозоване перебування на сонці, а головне - увага до свого здоров’я. Вкрай важливо громадянам щорічно проходити профілактичні огляди у сімейних лікарів, що дасть можливість попередити розвиток онкологічних захворювань, шляхом вчасного виявлення та лікування передпухлинних захворювань, а також виявляти онкологічні захворювання в ранніх, не занедбаних стадіях хвороби, що також значно покращить прогноз на повне одужання громадян які захворіли на онкологічне захворювання.
Слід знати, що рак виліковний, якщо його вчасно виявили, вчасно та якісно пролікували в спеціалізованих медичних закладах онкологічного профілю.
БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!
Сектор з питань ОЗ УСЗН ВМР