альтернативный текст

Вознесенськ

інтернет-портал територіальної громади

Грип птиці – що ми повинні знати!


Епізоотична ситуація у світі щодо грипу птиці напружена, зокрема в минулому році в країнах Європи зареєстровано 763 спалахи високопатогенного грипу птиці в 23 країнах, у т.ч. що межують з Україною (Угорщина – 13, Польща – 1, Молдова – 1), враховуючи шляхи міграції цільових видів дикої перелітної птиці, військові дії, які можуть впливати на розширення зони високого ризику виникнення грипу птиці, значну концентрацію поголів’я птиці, існує високий ризик занесення та розповсюдження грипу птиці в Україні в період осінньої міграції птахів.

Найвищі ризики загострення епізоотичної ситуації існуватимуть протягом наступних трьох місяців – у жовтні, листопаді та грудні 2023 року.

Грип птиці - гостра контагіозна вірусна інфекція птахів, викликана будь-яким вірусом грипу A: субтипів H5 та H7 і характеризується загальним пригніченням, набряками, ураженням респіраторних органів та шлунково-кишкового тракту, високою смертністю птиці та перебігає у вигляді епізоотій (широке поширення інфекційної хвороби тварин і птиці) та ензоотій (спалах інфекційного захворювання тварин і птиці, прив'язаний до певної місцевості). Дикі птахи, особливо мігруюча водоплавна птиця, є природним резервуаром вірусів грипу птиці.
Вірус грипу птиці досить стійкий у зовнішньому середовищі: на інфікованому пір'ї вірус зберігає патогенність 8-20 днів, у крові та ексудаті в запаяних ампулах у ліофілізованому вигляді - понад 2 роки, проте чутливий до дезінфікуючих розчинів і високих температур. До грипу сприйнятлива домашня, синантропна та дика перелітна птиця.

Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця, а також водоплавна птиця без клінічних ознак захворювання. Дикі качки, крячки, лебеді, чайки та інші види перелітної птиці, чутливі до вірусу грипу птиці, є переносниками інфекції та природним резервуаром інфекції.
Факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір'я. Механічними переносниками можуть бути обслуговуючий персонал, комахи, пухоїди, синантропні птахи, дика перелітна птиця, гризуни. Проте інфікування птиці відбувається в основному повітряно- крапельним шляхом.
Вірус виділяється у навколишнє середовище зі слиною, носовим секретом і послідом. Вірусоносійство у птиці, яка перехворіла, триває 2-3 місяці та більше.

Інкубаційний період у птиці триває 1-7 днів. В окремих випадках - від декількох годин до 7 діб і більше.
Згідно із положеннями Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 17.10.2011 № 547 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2011 р. за № 1277/20015, власники особистих селянських господарств, діяльність яких пов'язана з утриманням птиці, зобов'язані виконувати положення Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 19.12.2006 № 100, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 19.01.2007 за № 42/13309, та з метою профілактики захворювання птиці на грип:
здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці; на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду; виконувати вказівки спеціалістів ветеринарної медицини та проводити ветеринарно-санітарні заходи з профілактики та боротьби з грипом птиці; виконувати проведення заходів, направлених на попередження виникнення грипу птиці, передбачених цією Інструкцією; повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини про всі випадки загибелі птиці або про не властиву їм поведінку; до прибуття спеціалістів ветеринарної медицини ізолювати підозрілу на захворювання птицю.

З метою забезпечення епізоотичного благополуччя у птахо господарствах необхідно постійно здійснювати: нагляд за клінічним станом птиці; проведення моніторингових досліджень щодо виявлення антитіл до вірусу грипу птиці та встановлення вірусу грипу серед різних видів диких перелітних та синантропних птахів, птиці птахогосподарств та особистих селянських господарств, іншої птиці, яка утримується в неволі, тощо; контроль та оцінку загрози, що може виникнути від диких перелітних та синантропних птахів, щодо будь-якого вірусу грипу птиці; моніторинг наявності збудників пташиного грипу у ссавців.

Основні заходи щодо профілактики та недопущення грипу птиці :
- Утримувати птицю в домашніх садибах у закритому режимі ;
- Обмежити вільного випасу ( вигулу ) домашньої птиці (особисто водоплавної) ;
- Обмежити контакти домашньої птиці з дикою під час вигулу на присадибних ділянках, на водоймищах ;
- Обладнати вхід до садиби дезінфікуючим килимком, заправлений дезінфікуючим засобом ;
- При догляді за птицею, мати спецодяг та спецвзуття ;
- Своєчасно проводити дезінфекцію пташників та подвір’я ;
- Трупи загиблої птиці заборонено викидати за межі присадибних ділянок та на сміттєзвалище, загиблу птицю спалювати та захороняти ;
- Користувачам мисливських угідь, спеціалістам ветеринарної служби проводити обстеження узбережжя річок, ставків та інших водойм на предмет виявлення трупів птиці.

У випадку підозри грипу птиці в господарстві чи приватному секторі терміново повідомляти ветеринарну службу Вознесенського району, щодо вжиття необхідних ветеринарно-санітарних заходів по локалізації і ліквідації вогнища інфекції.

Звертатися за адресою м. Вознесенськ вул. Зої Космодем’янської, 2 Т. 3-20-94, 3-26-12, 3-60-70, 3-24-56скачать dle 12.0
Дата публікації: 26.09.2023 0 198
лучший сайт где можно скачать шаблоны для dle 11.2 бесплатно