Категорія -> Новини -> новини

Роз’яснення до Пенсійної реформи в Україні

Пенсія українців залежить від трьох показників: зарплати працівника, стажу та показника середньої зарплати в Україні, який застосовується під час обчислення пенсії. Середня зарплата зростає з кожним роком, тому пенсії українців повинні осучаснюватись. Проте востаннє таке осучаснення відбулося 2012-го, а застосували тоді середній показник зарплати в Україні взагалі за 2007 рік – 1197,91 грн. За останні роки показник середньої зарплати зріс утричі, а пенсії зросли мінімально. Нині дві третини виплат навіть не досягають розміру прожиткового мінімуму.

Тож будуть перераховані та осучаснені всі раніше призначені пенсії за єдиними правилами обрахунку пенсії, незалежно від того, у якому році була призначена пенсія за матеріалами пенсійних справ, запевняють у Міністерстві соціальної політики. За основу братимуть єдиний для всіх показник середньої зарплати за останні три роки (2014-2016) у розмірі 3764,4 грн.

ІНДЕКСАЦІЯ ПЕНСІЙ 2019 РОКУ Й НАДАЛІ

На майбутнє передбачили автоматичний перерахунок пенсій з урахуванням зростання середньої зарплати та показника інфляції.

У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Щорічна (опосередкована) індексація пенсій від 2021 року відбуватиметься шляхом збільшення (перерахунку) середньої зарплати, з якої обчислено пенсію, на 50% зростання середньої зарплати за три попередні роки та на 50% зростання індексу споживчих цін за попередній рік.

ВИПЛАТИ ПЕНСІОНЕРАМ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ

З 1 жовтня 2017-го пенсіонери, які працюють, будуть отримувати 100% пенсії. Раніше держава не доплачувала таким особам 15%.

Із зарплат пенсіонерів, які працюють, продовжуватимуть вираховувати внески до Пенсійного фонду та податки.

ЗАМІСТЬ ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙНОГО ВІКУ – ЗРОСТАННЯ ВИМОГ ДО СТРАХОВОГО СТАЖУ

Офіційно пенсійний вік не підвищили і за необхідного страхового стажу можна буде йти на пенсію в 60 років. Проте змінили вимоги до самого страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію. Нині він становить 15 років. Від наступного року його будуть поступово збільшувати і розділять пенсіонерів на три категорії – 60, 63 та 65 років. Чим старша людина – тим менші вимоги до страхового стажу. "Не пощастило" нинішній молоді, яка йтиме на пенсію після 2028-го року – тоді страховий стаж для всіх становитиме 35 років і більше.

Скажімо, від січня 2018 року виходити на пенсію матимуть право ті, хто досяг 60-річного віку і відпрацював та сплачував внески 25 і більше років. Із 15-річним стажем наступного року матимуть право на пенсію лише ті, хто досяг 63-річного віку і вище. 15 років стажу ще збережуть 2019-го, але лише для людей, які старші 65 років.

Для тих, у кого не вистачатиме страхового стажу, можна буде вийти на пенсію пізніше або докупити в держави необхідні роки страхового стажу. Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок, помножений на коефіцієнт 2. Тобто один рік обійдеться приблизно в 16,8 тис. грн, два роки – в 25,3 тис. грн.

Ті, хто недостатньо довго працював чи працював на себе і не сплачував страхових внесків, матимуть право виходити на пенсію за віком у 65 років. Вимогу для страхового стажу залишили на рівні 15 років. Таким чином хочуть змусити платити добровільно внески тим, хто приховує свої нелегальні доходи, заробітчанам за кордоном. Передбачається можливість одноразової сплати страхових внесків.

Важливий нюанс: до цього під час обрахунку страхового стажу застосовували коефіцієнт 1,35. Це впливало на розмір пенсії. Відтепер же коефіцієнт становитиме 1 – тобто, що заробили, те й отримають. Це нововведення пояснюють тим, що в майбутньому автоматично підвищуватимуть (індексуватимуть) пенсії.

ДОСТРОКОВИЙ ВИХІД НА ПЕНСІЮ

Зберігається право на достроковий вихід на пенсію для:

- матерів, які виховали 5 дітей або інвалідів з дитинства (у 50 років);

- військових – учасників бойових дій (55 років);

- ліліпутів та диспропорційних карликів (40/45 років);

- артистів (за наявності вислуги від 20 до 35 років);

- журналістів, у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій;

- чорнобильців (зі зниженням пенсійного віку).

РОЗМІР ВИПЛАТ ЖІНКАМ, ЯКІ ВИЙШЛИ НА ПЕНСІЮ ДОСТРОКОВО

Скасовується зменшення розміру пенсії жінкам, які скористались правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55 років. Розмір пенсії їм буде виплачуватись у повному розмірі після досягнення ними віку, який перевищує пенсійний на кількість місяців дострокового виходу на пенсію.

ТИМЧАСОВА ДЕРЖАВНА СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА

Тимчасову державну соціальну допомогу від 1 січня 2018-го до 31 грудня 2020-го призначатимуть особам, які не працюють, що досягли встановленого пенсійного віку, мають страховий стаж не менше 15 років, але не набули права на пенсійну виплату – на період до набуття права на пенсію за віком, у розмірі прожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність.

СКАСУВАЛИ СПЕЦІАЛЬНІ ПЕНСІЇ

Від 1 січня 2018 року в Україні скасовані спеціальні пенсії для депутатів, держслужбовців, прокурорів, працівників дипломатичної служби, наукових працівників.

Для прикладу: 10,8 млн пенсіонерів (із 11,9 млн наявних) станом на 1 січня 2017 року отримували в середньому по 1725 грн. У той же час 112 тисяч пенсіонерів-держслужбовців отримували в середньому по 3385 грн, двом дипломатам виплачували по 9 тис. грн, 1,4 тисячі працівників Нацбанку - по 6,5 тис. грн, 61,1 тисячі науковців - по 3,7 тис. грн, 960 нардепам - по 15,1 тис. грн, майже 5,4 тисячі прокурорів - по 9,4 тис. грн, 69 урядовцям - по 15,1 тис. грн.

ДЕ МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ПРО СВІЙ СТРАХОВИЙ СТАЖ ТА СВОЮ МАЙБУТНЮ ПЕНСІЮ

Дізнатися всі дані про себе можна на сайті Пенсійного фонду. Але щоб створити особистий електронний кабінет, потрібен або особистий електронний підпис, або письмова заява до Пенсійного фонду. Із собою обов’язково мати паспорт та оригінал ідентифікаційного коду. Картка про обов’язкове соціальне страхування вже не потрібна, бо її не використовують, адже є електронний ресурс.

Вознесенський МЦ з НБВПД

Дата: 13.02.2018 / Переглядів: 57 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -