Що таке проба Манту?

У сучасному світі дуже гостро стоїть проблема захворювання на туберкульоз. Темпи поширення зростають з кожним роком і, на жаль, супроводжуються досить високою смертністю. Хвороба виліковна, але її лікування потребує певних зусиль та часу, іноді досить довгого. Значно простіше застосувати його профілактику, ніж потім лікуватися від туберкульозу.

Профілактика туберкульозу у дітей в нашій країні складається з вакцинації БЦЖ, яке вперше потрібно проводити на 5 – 7 день від народження, тому  такі щеплення роблять  в пологовому будинку. На сьогоднішній день це найефективніший засіб попередити захворювання туберкульозною інфекцією.

   Однак щеплення БЦЖ після народження недостатньо для всього життя, тому дітям проводять додаткову вакцинацію БЦЖ в 7 – річному віці. Щорічно дітям з 1 до 14 років  обов’язково виконують пробу на інфікування туберкульозом, використовують так званий тест, який називається  проба Манту.

   Щеплення Манту обов'язкове? Це питання задають сімейним лікарям багато мам. Відразу потрібно прояснити, що проба Манту щепленням називається неправильно. Це не щеплення, а тест, мета якого - не виробити імунітет проти певного збудника, а визначити, чи є в організмі бактерії, що викликають туберкульоз.

   Проба Манту (туберкулінова проба) являє собою підшкірне введення туберкуліну і подальшу оцінку імунної реакції на неї. Якщо реакція на введений препарат виражена яскраво, це означає, що імунітет вже знайомий з збудником туберкульозу і реагує на нього. Після введення туберкуліну утворюється специфічне вибухання верхнього шару шкіри - папула. ЇЇ не можна мазати зеленкою або кремом. Категорично забороняється допускати контакт папули з водою та іншими рідинами: це може вплинути на зовнішній вигляд шкіри в місці введення туберкуліну і спотворити результати проби. Не можна також заклеювати папулу лейкопластиром: під ним шкіра може пітніти. Батьки повинні утримати малюка від розчісування папули. Неправильний догляд за місцем введення туберкуліну може вплинути на результат проби.

   Слід сказати, що дана проба є безпечною для організму дитини.

   Результати тесту оцінюються через 72 години. Визначається не почервоніння, а розміри папули, залежно від яких результат проби може бути позитивним, негативним або сумнівним. Результати оцінюються, записуються в амбулаторній карті та карті щеплень. В залежності від них можливе направлення дитини на прийом до фтизіатра для підтвердження або спростування наявності туберкульозної інфекції.

   Сьогодні деякі  батьки відмовляються від проведення проби Манту та щеплень взагалі.  На практиці альтернативою проби Манту може стати рентген легенів, який дітям рекомендується робити один раз на рік.

   Варто добре подумати, що шкідливіше для організму дитини - реакція Манту або рентген. Навряд чи хорошою альтернативою пробі може стати саме рентген, оскільки таким методом виявляється тільки туберкульоз легень, а поза легеневі форми ( туберкульоз кісток, нирок, лімфовузлів, шкіри, очей) можливо запідозрити тільки за результатами проби Манту. Якщо батьки вирішують питання про те, що їх дитині не потрібно робити реакцію Манту щороку, вони повинні добре розуміти, з якою метою проводиться цей тест і яка його користь. Вони повинні давати собі звіт в тому, що беруть на себе відповідальність за здоров'я не тільки своєї дитини, але й тих дітей, з якими спілкується їхня дитина.

   Туберкульоз - дуже підступне захворювання. Тенденція до відмови від тестів на туберкульоз може призвести до поширення цієї недуги серед дітей.

 

КУ «Вознесенський МЦ ПМСД»

сімейний лікар   АЗПСМ №1 Стоян Л.Н.

Дата: 18.04.2017 / Переглядів: 135 / Комментарії - 0 шт.

Iм'я -